Aranżacja przestrzeni dla dziecka

Pokój dziecięcy jest wyjątkową przestrzenią pełniącą kilka funkcji. W dzień jest miejscem do nauki, pokojem gier i zabaw, czytelnią. Nocą staje się sypialnią. Poprzez odpowiednią funkcjonalność pokój dziecka musi uwzględniać wszystkie potrzeby dziecka. Przede wszystkim istotną rzeczą jest pobudzania kreatywności. Dziecko w takim pomieszczeniu musi czuć się bezpiecznie i z chęcią spędzać w nim czas.

Taki stan rzeczy łatwiej osiągnąć jest w pomieszczeniu kolorowym, utrzymanym w pastelowych barwach, aby niepotrzebnie nie pobudzać malucha agresywnymi tonacjami. Doskonałym pomysłem jest dopełnienie odpowiednio pomalowanych ścian kreatywnymi dekoracjami mogącymi pobudzać wyobraźnię dziecka. Należą do nich na przykład elementy wycięte z filcu, naklejki ścienne, farba magnetyczna lub tablicowa. Filcowa okładzina ścienna dodatkowo może być również używana jako tablica do rysunków, zdjęć lub notatek.

Szczególną uwagę należy zwrócić podczas urządzania przestrzeni dla dziecka autystycznego. Bardzo ważnym elementem jest dodatkowe izolacja akustyczna ścian. Do tego celu doskonale nadają się filcowe panele akustyczne. Optymalnie jest, gdy dziecko może po swoim pokoju chodzić boso. Poznanie różnych rodzajów nawierzchni: drewno, płytka ceramiczna, dywan, wykładzina filcowa – doskonale stymulują rozwój dziecka.

Ułatwienia dostępu